Pushtimi i Tiranës, para se të jetë vonë!

nga Agim Popoci

Në fillim të viteve 2000 kur në Shqipëri nuk kishte asgjë, as bukë, as kripë, as ujë, as drita, në një shtet që mund të ishte i tillë vetëm kur drejtohet nga një njeri si Ilir Meta, në rrugëtimin përmes Qafës së Malit drejt Tiranës, ku shqiptarët e Kosovës nuk lenin as ajrin të prek në tokë ndonëse me shumë pluhur, një taksist më pyeti se si i bëhet këtij vendi, a ka zgjidhje?!

Ndonëse pritshmëria nga përgjigja ishte e madhe, duke pasur parasysh idhulltarinë që kishte mbi analizat e lexuara, i thashë prerë:

-Kur të bëhet plazhi në Kukës!

Taksisti fillimisht nuk e kuptoi edhe pse ishte nga Kukësi:

-Të vijë deti deri në bregun ku është liqeni, i thash me gjithë seriozitet por ishte e kot sepse bashkudhëtarët e mi nuk e mbajtën të qeshurën, moment kur edhe kuksiani fisnik filloi të qesh duke vazhduar:

-Do me thënë, s’bohet!

Sot në vitin e njëzetëedytë të vitit 2000, kur ngrohja globale nuk plotëson dot fantazitë e zgjidhjeve të çështjes kombëtar dhe Ilir Meta nuk është më Kryeministër por një klon i tij komunist shumë më i poshtër, ujë e drita ka por shqiptarët nuk po ngopen dot me bukë!

Si të tillë, skeptik patjetër që po, sot vazhdojnë me vuajtjet nga viti 1945 por edhe lëvizin drejt tokës së Kosovës duke e parë si në film gjithë atë përshkrim të detajuar që i kishte bërë Dhimitër Pasko. Madje edhe në mes të gjallëve dhe të vdekurve, e shohin realitetin e përshkruar nga Mitrushi i madh i Kutelëve ku  fillojnë dhe fantazitë e tyre nën dehjen e aromës së shtetit. Ekonominë kombëtare e imagjinojnë, por vetëm kaq sepse vazhdojnë dhe bashkëjetojnë me çështjen e tyre të pazgjidhur dhe atë kombëtare, që mund të vërehet nga çdo frëngji shqiptare.

Nga ana tjetër, kosovarët çdo fundjavë duan aromë Shipnie, dhe nën këtë dehje nuk ju pengon polici i zgjebosur, kamerieri duke fërkuar stomakun e pistë që banë në dorën tjetër sallatën greke, ose fatura e drekës që i bënë peshqit e Jonit të bëjnë dhe harakiri nga kënaqësia se sa vlejnë në pjatat shqiptare!

Mjaftohen me pak Shkodër, shoqëruar me Vlorë dhe shumë Krujë; Sa e bukur është Shqipëria me Valbonën dhe Kanionet e Osumit, Ranën e Hedhun dhe Sarandën, dhe baaammm tritoli, mu në mes të autostradës Tiranë-Durrës, i zgjon nga ëndrra me shtetin amë; Dhe, përballen me një tjetër realitet!

Shqiptarët, në tokën e përmbytur me gjak nga komunistët, aty ku aristokratët u shndërruan në ish-pronarë, patriotët u pagëzuan ish-të përndjekur politik  antikomunistë dhe studentët e dhjetorit ’90 nuk po i zëvendsëon njeri, nuk e duan gjithë këtë salltanet, duan të mbjellin drogë, të dhurojnë tritol dhe të shesin arkivole! Dhe, as postulati “burgu është për burra”, nuk vlenë në tokën e shqipeve sepse burgu është për ata që nuk kanë lekë të blejnë prokurorin dhe gjyqtarin! Po, po, edhe këtyre që i janë nënshtruar vettingut, vetëm se janë më të kushtueshëm!

Të lodhur në këto labirinte, zgjidhjen e kërkojnë te çështja kombëtare, aty ku së bashku do të jemi një trup ashtu siç e përshkruante Dhimitër Pasko në ekonomi.

Dhe, kurrë më afër se sot kjo ndjesi nuk bëhet më e kërkuar pas Kosovës së lirë, Maqedonisë me çështjen e zgjidhur shqiptare ashtu dhe si dhe Malin e Zi, dhe Greqinë e Serbinë që do t’u nënshtrohen me ose pa dashje, rrethanave historike që janë krijuar.

Shumë epoka dhe mendje të ndritura shqiptare kanë bërë përpjekje për zgjidhjen e çështjes kombëtare por rrethanat aktuale kanë qartësuar më shumë se kurrë se tashmë është koha të marrë fund një herë e mirë edhe ky shqetësim që vazhdon të pengoj zhvillimin intelektual, ekonomik dhe përbashkues!

Pa pritur çudira nga ngrohja globale ose largimin e Edi Ramës me shpurën e tij, bazuar në ngjarjet historike që kanë ndodhur në tokën shqiptare, zgjidhja e vetme ishte dhe mbetet, pushtimi i Tiranës nga Kosova. Po, po, pushtimin e këtij pushteti që nuk po bëhet dot pa serbë që nga viti i errët 1945, dhe nuk po lind dot një gjeneratë të pastër që kërkon ndriçim nga Perëndimi.  

Para se të jetë vonë, dhe Shqipëria me Ballkanin e Hapur të ngelet pa blegtori, pa bujqësi e pa frashërlli, shqiptarët e Kosovës duhet ta shpëtojnë këtë vend që e shiti trashëgiminë, kulturën dhe qenien shqiptare me qëllimin e vetëm, që Beogradi ta ketë për Kryeministër, Edi Ramën; Duke pasur parasysh, atë që shumë kohë më parë e ka thënë eksperti i njohur amerikan i ekonomisë, Thomas Sowel:

Çdo gjeneratë e re ka lindur me fuqinë e pushtimit të civilizimeve nga pak barbare, që duhet të jenë të civilizuar para se të jetë vonë!