Fundi i homo Erion Veliajt, aspak sapiens!

nga Agim Popoci

Jo pse e shpiku Edi Rama dhe e rriti George Soros, jo pse performoi me rroba banjoje të femrave me ashikun e tij Mazniku, jo pse përfundoi ndër shalët e Alexit, por, homo Erion Veliaj nuk është një qenie nejrëzore as e përafërt me kushërinjtë e para 200 mijë viteve, me tru të zhvilluar për të menduar, flas, zgjidhë problemet, vëzhgojë etj.

Pra, asgjë nga sapiensi, por vetëm me një Edvin dhe Ramë që sot i hedhë poshtë të gjithë përreth, e me raste edhe i prangos!

Por, si mposhtet ky njeri pa din e iman, pa tru e pa mendim, që nuk zgjidhë po shton probleme, deri sa të lirohen ata që i prangosi, ose më saktë deri sa të lirohet Saimir Tahiri që të përmbyllet një herë e mirë kjo krekosje në maje të plehrave që kanë krijuar ky homo dhe shefi i tij Edi Rama!

Nëse nuk të pengon balta sapo hedhë hapin e parë kur del nga shtëpia, ti njeri që i thua sot vetit tirons, të jesh i sigurt se kjo baltë nuk do të bëhet kurrë më e ëmbël se mjalta sikur homo Erion Veliaj të bëhet edhe dishepulli i atij që e kishte ëndërr, krimineli Enver Hoxha!

Do ngelet po ajo baltë nën dhe përreth këpucëve që mallkon këtë racë njerëzore që përgjaku tokën shqiptare dhe sot predikon qytetërimin, aty ku e ka mbuluar përveç se me gjak edhe me llaç, tulla e hekur!

Nëse nuk të pengon banjoja pa ujë, ti njeri që erdhe në ëndrrën Tiranë, të jesh i sigurt se tubat nuk njomen me ujë duke sharë Saliun dhe Belindin, as dhe  me premtimin shekullor komunist, ujë 24 orë!

Do ngelet po ajo banjo që kutërbon komunizëm dhe pret në ankth se kur, ti që nuk ke respekt as për veten tënde, do ti bindesh homos Erion Veliaj për ta kthyer edhe sobën aty ku ishte në kohën e xhaxhit!

Nëse nuk të pengon ajri që po e ndotë gjithnjë e më shumë homo Erion Veliaj me kastratët, ulajt, manet e salillarët, të jesh i sigurt që këtë kënaqësi tënden natyrore nuk ka se si ta minojnë as 1 milion pemët e mbjellura  në tokën e Tiranës!

Do ngelet po ajo kënaqësi komuniste në subkoshiencën tënde ndonëse  e ke të qartë se aq pemë nuk ka tokë Tirana se ku ti mbjellë ky homo Erion Veliaj, sot kur njerëzimi ka edhe fat meqë nuk quhet George Soros!

Nëse nuk acarohesh në trafik kur i bie vërdallë Sheshit Skënderbe dhe destinacioni të bëhet mirazh, ndërkohë ke humbë ndjesinë edhe kur dëgjon se dikush vdiq në ambulancë për shkak të këtij trafiku që ka krijuar homo Erion Veliaj, të jesh i sigurt se rruga rreth këtij Sheshi nuk do të shkurtohet kurrë!

Dhe, një ditë, në këtë ambulancë mund të përfundosh edhe ti! Aty ku do të shfaqen skena nga jeta jote e papërgjegjshme sepse nuk është homo Erion Veliaj ai që të futi në këtë ambulancë ku ti numëron në ankth pulsin e zemrës tënde që rrahë me dënesë; Por, ishte vota jote ajo që e shndërroi nga lider Mjafti në ministër të Edi Ramës, për ta ulur në fund në fronin e Kryebashkiakut, aty ku gozhdat, nëse jo Saimir Tahiri, mund t’ia shkulësh vetëm ti që e gozhdove në kolltukun e Kryetarit të Bashkisë Tiranë!

Sot, sepse nesër do jetë vonë, ai do marrë pincat, dhe dhunshëm do ti shkul Edi Ramës gozhdat e fronit të Kryetarit të Partisë Socialiste, për ta flakur nga dritarja!

E ty që i besove pa rezervë, do të ngelet vetëm pendesa pse më 14 Maj 2023 nuk i dhe votën Belind Këlliçit!

Të paktën, Belind Këlliçi kulla nuk do të ndërton më sepse nuk ka më as vend! Mund të mërzitesh edhe ndërsa tik taku i zemrës tënde po zbehet dhe ti e mendon  dajuan nga zona e parë operative që po të vjen në vizitë në Tiranë, dhe po paguan biletën në autobusin pa para për rezidentët; Por, qetësoju, ky ishte premtimi!

Ndërsa të janë mjegulluar sytë mund ta shohësh kunatën nga Dibra e Belinda Ballukut se si po kollitet duke ecur mbi retë e Tiranës, por, si ajo ashtu dhe ti nuk i kanë parë kurrë 1 milion pemët e mbjellura nga homo Erion Veliaj që nuk deshi të bëhet kurrë sapiens! A do ti mbjellë Belind Këlliçi, kjo nuk të prish punë sepse as nuk ka premtuar dhe as që mund ti quaj realizim!

Uji! Ahhh uji, që e premtoi dikur Edi Rama, e vazhdoi jarani i Taulant Ballës nga apartamenti dhe as homo Erion Veliaj nuk u frenua fare; Dhe, ti që dëgjon një pickim në vena dhe e kupton që je bërë për një serum çasti, do të kujtohet Benjamin Franklin, jo pse ishte si njëri nga themeluesit e Shteteve të Bashkuara, as që shpiku rrufepritësin, por, nga thënia e madhe: Kur të thahen puset, e kuptojmë rëndësinë e ujit!

Dhe, një rënie e lehtë për pak sekonda me pak errësirë, nuk e sheh më Sheshin Skënderbej dhe shfaqet drita, që të hap sytë me Bulevardin plotë ajrim; Pak sekonda që do të kujtohen sa të jetë jeta, sepse shpëtove jo vetëm jetën tënde!

Kaq ishte, votove numrin 5 dhe Bashkë Fitojmë, lëviz perden e dhomës së fshehtë dhe shfaqu krenar, sepse Erion Veliaj nuk do jetë më Kryetar i Bashkisë Tiranë, ashtu siç nuk ishte kurrë, homo sapiens!