onlyfuckvideos.net classy slut goo covered. xxx247.club xxxfamousvideos.com

Përgjigje Putinit, NATO: Po nxjerrim armët bërthamore nga depot!

NATO po diskuton për vendosjen e një numri të madh të armëve bërthamore, nxjerrjen e armatimit nga depot dhe vendosjen në gjendje gatishmërie për shkak të kërcënimit në rritje nga Rusia dhe Kina, tha sot Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës.

Jens Stoltenberg për gazetën britanike Telegraph tha se anëtarët e NATO-s po diskutojnë transparencën në lidhje me arsenalin e tyre bërthamor si një mjet parandalimi.

“Unë nuk do të flas për detajet operacionale se sa koka bërthamore duhet të vihen në shërbim dhe cilat do të ruhen, por ne duhet të konsultohemi për këto çështje. Kjo është pikërisht ajo që po bëjmë,” tha ai për gazetën.

“Ne jemi Aleancë bërthamore”

“Transparenca ndihmon në dërgimin e një mesazhi të drejtpërdrejtë se ne jemi, natyrisht, një Aleancë bërthamore,” tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s.

“Qëllimi i NATO-s, natyrisht, është një botë pa armë bërthamore, por për sa kohë që ekzistojnë armët bërthamore, ne do të mbetemi një Aleancë bërthamore, sepse një botë në të cilën Rusia, Kina dhe Koreja e Veriut kanë armë bërthamore dhe NATO nuk ka, është botë më e rrezikshme,”, shtoi ai.

Stoltenberg tha javën e kaluar se armët bërthamore janë “garancia përfundimtare e sigurisë” e NATO-s dhe një mjet për të ruajtur paqen.

Putin po kërcënon gjithnjë e më shumë me armë bërthamore

Presidenti rus Vladimir Putin ka paralajmëruar vazhdimisht se Moska mund të përdorë armë bërthamore për të mbrojtur veten në rrethana ekstreme. Moska akuzon Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj evropianë se po e shtyjnë botën në prag të konfliktit bërthamor duke furnizuar Ukrainën me armë në vlerë miliarda dollarë, të cilat përdoren për të nisur sulmet në territorin rus.

NATO, e cila ka marrë një rol më të madh në koordinimin e ndihmës ushtarake për Kievin, rrallë flet publikisht për armët bërthamore, megjithëse SHBA dihet se ka bomba bërthamore të vendosura në disa vende në Evropë.

Rusët simuluan lëshimin e një arme bërthamore taktike

Të rikujtojmë, stërvitja ushtarake ruse për vendosjen e armëve bërthamore taktike dhe gjuajtjen e tyre, që ishte urdhëruar së fundmi nga presidenti rus Vladimir Putin, u krye përgjatë kufirit me Ukrainën dhe përfshinte transferimin e kokave bërthamore të rreme në pika magazinimi dhe aeroporte, ku u ngarkuan në avionë bombardues, njoftoi njësia speciale bërthamore e ushtrisë ruse.

Stërvitjet u mbajtën në jug të Rusisë, jo shumë larg kufirit me Ukrainën. Në këtë stërvitje morën pjesë ushtarët nga Qarku Ushtarak i Leningradit në veriperëndim të Rusisë, ndërsa u përdorën raketa-hedhës të lëvizshëm, forcat ajrore dhe detare, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Rusisë.

Çfarë bënë vërtetë?

“Odredit će se daljnje usavršavanje obuke nestrateških nuklearnih snaga kako bi se osiguralo ispunjavanje zadaća u različitim scenarijima razvoja vojno-političke situacije”, stoji u priopćenju.

Administrata e 12-të Ushtarake e Rusisë, 12 GU MO, e cila ruan, mirëmban, transporton dhe shpërndan arsenalin e madh të armëve bërthamore të Rusisë, tha se stërvitjet do të analizohen për të bërë përmirësime. Administrata bërthamore “ka siguruar dërgimin e municioneve bërthamore për trajnimin në depot e terrenit të brigadës raketore dhe në aeroportin operacional të Forcave Ajrore,” tha ai.

“Përmirësimi i mëtejshëm i trajnimit të forcave bërthamore jostrategjike për të siguruar përmbushjen e detyrave në skenarë të ndryshëm të zhvillimit të situatës ushtarako-politike”, thuhet në deklaratë.

Në videon e publikuar nga ministria e Mbrojtjes shihen ushtarët rusë se si fokusohen në një objektiv të rrejshëm dhe më pas numërojnë mbrapsht deri në lansim. Në video shihet dhe shtypja e butonit për lansim.

Rusia thotë se Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj evropianë po e shtyjnë botën në prag të konfliktit bërthamor duke i ofruar Ukrainës armë me vlerë miliarda dollarë, disa prej të cilave po përdoren për të sulmuar objektivat në tokën ruse.

Sinjal i qartë për Perëndimin

Të gjitha fuqitë e mëdha bërthamore – Rusia, Shtetet e Bashkuara, Kina, Franca dhe Britania – mbajnë stërvitje të rregullta bërthamore, por kjo ishte paksa ndryshe. Sipas Agjencisë së lajmeve Reuters, rrallë lidhen në mënyrë eksplicite në publik me krizën e madhe aktuale – siç bëri Rusia me këtë rast rreth Ukrainës.

Duke vepruar kështu, Rusia po përpiqet t’i dërgojë një sinjal Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj më të mëdhenj evropianë se lejimi i Ukrainës që të godasë Rusinë me armë gjithnjë e më të avancuara perëndimore është një përshkallëzim që mund të ketë pasoja.

Shtetet e Bashkuara thonë se nuk kanë parë asnjë ndryshim në qëndrimin strategjik të Rusisë, por zyrtarë të lartë të inteligjencës amerikane thonë se duhet t’i marrin seriozisht vërejtjet e Moskës për armët bërthamore.

Amerika dhe Rusia kanë arsenalet më të mëdha bërthamore

Rusia dhe Shtetet e Bashkuara janë deri tani fuqitë më të mëdha bërthamore në botë, që posedojnë rreth 88 për qind të armëve bërthamore në botë, sipas Federatës së Shkencëtarëve Amerikanë.

Shtetet e Bashkuara kanë rreth 100 armë bërthamore jostrategjike B61, të vendosura në pesë vende evropiane – Itali, Gjermani, Turqi, Belgjikë dhe Holandë, sipas Bulletin of the Atomic Scientists. SHBA ka edhe 100 armë të tjera brenda kufijve të saj.

Rusia ka rreth 1.558 koka bërthamore jostrategjike, por ekspertët e kontrollit të armëve thonë se është shumë e vështirë të thuhet saktësisht se sa ka për shkak të sekretit të të dhënave.

Putin tha javën e kaluar se shumë nga armët taktike bërthamore të Rusisë kanë 70-75 kiloton fuqi shpërthyese – rreth pesë herë më shumë se bomba bërthamore amerikane e hedhur në Hiroshima më 6 gusht 1945.

watch porn
olalaporno.com