onlyfuckvideos.net classy slut goo covered. xxx247.club xxxfamousvideos.com

Akuzat ndaj Xhafës, standardi Rusmali dhe përplasja e mundshme në PS

Fatmir Xhafaj, ministër i Brendshëm, prej dy ditësh ndodhet nën akuzat e opozitës, lidhur me një dënim të formës së prerë nga drejtësia italiane për vëllain e tij, i dënuar, sipas dokumenteve të publikuara nga PD, me 7 vjet e 2 muaj burg.

Nga PD, Xhafaj së fundmi u akuzua se ka fallsifikuar edhe Kodin Penal, më konkretisht një nen që ka të bëjë me ekstradimet, pikërisht për të shpëtuar vëllain e tij.

Në fakt historia për të cilën akuzohet sot Xhafaj nuk është e re, edhe pse dokumentet e vendimeve gjyqësore nga drejtësia italiane përbëjnë një risi për publikun. Por vështirë është të thuash se këto dokumente përbëjnë një risi për politikën, Kryeministrin a Presidentin.

Kur ka qenë ministër i Drejtësisë në qeverinë e Fatos Nanos, Xhafaj është akuzuar nga opozita e atëhershme për një dënim të vëllait të tij nga Venezuela.

Xhafaj prej dy vitesh drejtoi Komisionin e Reformës në Drejtësi dhe ky ishte momenti kur ai ofroi maksimalisht kontaktet me diplomatët dhe ndërkombëtarët që asistonin reformën në fjalë.

“Shërbimi” i kryer duket se i çeli dritën jeshile Fatmir Xhafajt që të bëhej pjesë e një kabineti qeveritar, me shumicë rilindasish, me lidhje shumë të pakta ose të përcipta me Partinë Socialiste.

Në kohën që diskutohej emri se kush do të merrte postin e lënë bosh nga Sajmir Tahiri, i cili ndodhet nën hetim nga Krimet e Rënda, për lidhjet me trafikun e drogës, Xhafaj nuk përfshihej në listën preferenciale të Ramës.

Por duket se një ndërhyrje, apo veto diplomatësh, detyroi Ramën në atë kohë që të ndryshonte planet.

Në radhët e socialistëve, Xhafaj është konsideruar jo si një besnik i Edi Ramës. Në përballjet që kanë ndodhur brenda PS-së ndër vite, Nano-Meta, Nano-Majko, apo edhe më pas Rama-Mejdani apo Rama-LMN, ministri aktual i Brendshëm ka qenë ose në krah të Fatos Nanos, ish-kryeministrit dhe ish-kreut të PS-së, ose ka mbajtur një pozicion të tërhequr kur këtë parti e drejtoi Rama.

Referuar kësaj, qoftë Rama ashtu edhe Xhafaj, e dinë mjaft mirë raportin që kurrë nuk ka qenë miqësor. Edhe në raport me opozitën, ministri i Brendshëm ka ditur të mbajë një raport deri diku korrekt, në një dallim të qartë nga pjesa tjetër e grupimit që kontrollohet tërësisht nga Rama, përfshi këtu edhe Taulant Ballën.

Ky i fundit duket se ka qenë i përzgjedhuri i Kryeministrit për të qenë ministër i Brendshëm dhe sot duket se i është çelur një dritë jeshile që mund të bëhet pjesë e kabinetit qeveritar. Balla ka dhënë prova se është besniku i kryetarëve. Këtë ka berë kur ishte Nano në krye të PS dhe konsiderohej si nanoist, dhe këtë ka bërë edhe pasi PS-në e mori Edi Rama, duke mos kursyer askënd nga ato që mund të cilësohen si “xhaketat e vjetra të kësaj partie”. Balla doli në krah të Ramës edhe kur ish-kolegë të tij ministra apo deputetë, që vite më parë i kishin çelur dritën jeshile në politikë, si rasti i Arben Malajt, kur ata patën përplasjen me Ramën. Apo në një tjetër përballje siç ishte ajo mes Ramës dhe Blushit, ky i fundit një prej bashkëpunëtorëve më të afërt të Nanos, në kohën kur Balla ishte ndihmës në kabinetin e tij.

Rama ka treguar se mund t´i “shesë” politikisht bashkëpunëtorët e tij. Këtë e tregoi jo vetëm në rastin e Sajmir Tahirit, por edhe për Ilir Beqajn, Elisa Spiropalin, apo emra të tjerë, që i paraqiti në fillim të mandatit të parë qeverisës si “shpëtimtarët” e shqiptarëve.

Nisur nga kjo, edhe Xhafaj e ka të qartë se në një moment përplasjesh politike, apo tensionimi të situatës, vendosje kushti nga opozita apo çdo zhvillimi tjetër që mund të cënojë karrigen kryeministrore, ai është i larguar nga qeveria.

Dhe në kushte të tilla, duket se ministri i Brendshëm, veç disa diplomatëve që duket se i ka në krah, ka konsoliduar pozitën përmes atij që njihet si grupimi i socialistëve në radhët e Rilindjes. Duket se aleati më i fortë i Xhafajt në rradhët e PS është Gramoz Ruçi, ndërsa për fasadë ai mbrohet edhe nga pjesa e “të rinjve” socialistë nën moton “për  inat të sime vjehrre (opozitës), shkoj e fle me mullixhinë”. Për një moment ai mund të ketë në krah deri diku edhe Erjon Veliaj, referuar egos së tij për të marrë drejtimin e PS-së, por është pothuajse e pamendueshme që ai të përfshihet në një përballje të hapur me Ramën, si pjesë e një grupimi brenda partisë.

Duket se sulmi që mund t´I bëhet Xhafajt nga brenda radhëve të PS-Rilindjes nuk do të jetë frontal, por “nën brez”. Rama nuk mund të pranojë faktin që në postin kryesor të qeverisë ka një politikan karriere që nuk i bindet 100 % dhe mes tij dhe diplomatëve, Xhafaj do të rreshtohet në krah të këtyre të fundit.

Në një vend normal, ministri i Brendshëm minimalisht do të ngrinte funksionin e tij përballë akuzave publike që i janë bërë deri në sqarimin e tyre, por kjo nuk ndodh në Shqipëri.

Dhe referuar kësaj, llogjika për të qëndruar me argumentin se nuk mban përgjegjësi për veprimet që mund të ketë bërë një familjar i tij, deri diku është kthyer në një rutinë për politikën shqiptare.

I vetmi rast kur një ministër është dorëhequr pse vëllai i tij u dyshuar se u përfshi në një aferë ishte ai i Ilir Rusmajlit, por ky mbeti një rast i izoluar.

Standardi i vendosur në atë kohë u përdor vetëm si flamur për momentin dhe nuk u kthye në një standard të përdorshëm në rastet pasuese.

Sot të pretendohet se standardi në fjalë do të rikthehet duket pak e vështirë, për të mos thënë e pamundur. Edhe sikur vetë Xhafaj të donte të rivendoste këtë standard atë nuk do ta linin të tijët (socialistët dhe rilindasit). Në këto 5 vjet, Rama ka treguar se e ka shumë të vështirë të pranojë dorëheqje, ndërsa është i prirur për t´I larguar bashkëpunëtorët e tij, qofshin këto miq ose jo.

Në këtë mënyrë ai duket se vendos apo shton autoritetin në një parti që pavarësisht drejtohet me diktat ka grupime dhe përballje interesash.

 

 

 

watch porn
olalaporno.com