Frankofon proamerikan me Sigurimin në krye! Ç’rëndësi ka, kështu i duhet Lali Erit!

Nëse s’do pranoja kandidaturën, Alibeaj do jepte dorëheqjen! Kështu u shpreh Roland Bejko pasi pranoj kandidaturën nga bedelët e Edi Ramës për kryetar të Bashkisë Tiranë për zgjedhjet e 14 Majit, dhe sot i gjithë populli shqiptarë i 2 Marsit i është mirënjohës, ashtu si dhe frankofonia dhe Sigurimi i Shtetit!

Po, po, populli i 2 Marsit që nuk kishte dhe nuk ka respekt për veten e vetë, dhe iu përgjigj thirrjes së kryetarit të PD, Lulzim Basha, duke i rënë në gjunjë Ilir Metës për ta parë shqiponjën dhe Kushtetutën, dhe sot është i kënaqur që me vendim gjykate, në listën e votimit nuk duhet të figuroj emri i antiamerikanit Sali Berisha por amerikanit të flaktë Ilir Meta!

Këtë ekzaltim nuk e fshehu as kandidati për kryetar të Bashkisë Tiranë i bedelëve të Edi Ramës me vulën e PD në xhep, që për dy vjet lufton antiamerikanin dhe komunistin Sali Berisha!

Pse nuk e do një antiamerikan, një student i Paris 8, vetëm një Zot e di, por, pse e përdhos qëllimin e Frankofonisë “égalité, complémentarité, solidarité” /Lexo shqip: barazi, komplementaritet, solidaritet/ një frankofon si Roland Bejko, vetëm Edi Rama e dinë, ashtu siç e dijnë dhe faktin që të dy,  se sa të jetë La Francophonie, proamerikanë ata nuk bëhen dot!

Dhe, të mos duash një komunist si Sali Berisha edhe mund të kuptohet, por kur këtë e bënë demokrati Roland Bejko dhe hap fushatën me spiunin e Sigurimit të Shtetit, Preç Zogaj, kjo i vë kapak jo vetëm atyre që e mbështesin Bejkon dhe bedelët e Edi Ramës, por dhe gjellës për të cilën vuan Lali Eri ndërsa e sheh humbjen me sy: demokratë pa shtyllë kurrizore!

Vetëm Sali Berisha jo!

Është një skenar që shqiptarët e kanë parë tashmë edhe para 22 vjetësh por me një grupim tjetër bedelësh dhe morra të Sigurimit të Shtetit, por, në prag të zgjedhjeve të 14 Majit, Kryetari aktual i PS shkoi shumë më larg se sa thjeshtë një mbështetje për të rrëzuar Saliun dhe bërë copash Partinë Demokratike! 

Të gjithë ata që ishin të paqartë në 2 Marsin e vitit 2020 dhe nuk kishin respekt për veten e tyre, me rastin e këtij morti e panë se nuk ishte vetëm  Lulzim Basha dhe ata vetë që i ranë Ilir Metës në gjunjë me bindjen se është qelibar, sepse kështu mendon edhe Edi Rama, KQZ, KAS dhe Kolegji Zgjedhor që konfirmuan se antiamerikani dhe i korruptuari Sali Berisha nuk mund ta drejtoi Partinë Demokratike, çdo shkresë me emrin e tij nuk mund të pranohen nga institucionet shqiptare që komandohen nga Taulant Balla, kandidatët e tij nuk mund të futen në garën zgjedhore të 14 Majit, dhe në fund, Sali Berisha nuk mund të figuroj në fletën e votimit; Por, ai që nuk është non grata, nuk minoi demokracinë dhe larg qoftë se është i korruptuar, Ilir Meta!

Dhe, këta që vetëm Sali Berishën nuk e duan në këtë botë, në mesin e të cilëve edhe Rolan Bejko, me mallë në sy kujtojnë fjalët e kryetarit të Partisë Demokratike me vendim gjykate, Lulzim Basha, kur bërë thirrje të mbështetet tubimi i thirrur nga Ilir Meta për Kushtetutën më 2 Mars 2020.     

“Si qytetarë që duam që vendi të bëjë hapa para drejt konsolidimit të demokracisë, duhet t’i përgjigjemi çdo thirrje në mbrojtje Kushtetutës dhe funksionimin demokratik të institucioneve të pavarura!”

Nuk është se bëhet fjalë vetëm për një thirrje nga lideri drejt demokracisë, por ajo ndërthuret në mënyrë perfekte dhe me moton e shefit të tyre Edi Rama, që mos ta kthejnë kokën prapa!

Ndryshe, po ta kthen dhe vetë Rolan Bejko kokën mbrapa do ta shohë veten në shërbim të komunistit Sali Berisha! Fillimisht si doganier, Prefekt i Beratit, për shkak të arsimimit të tij dhe si Këshilltar i ministrave të Brendshëm, Bujar Nishani e Flamur Noka, ku u angazhua në reformen e decentralizimit të pushtetit lokal, decentralizimin fiskal dhe reformimin e administratës publike.

Po në qeverinë e këtij komunistit Sali Berisha, që sot aq shumë i shërben Roland Bejkos në artikulimin e tij politik për të treguar se nuk ka lidhje as me qeverisje dhe as me program ama dinë ta shajë mirë Saliun, ai u emërua në vitin 2009 Drejtor i Përgjithshëm për Hartimin e Politikave të Pushtetit Vendor dhe Integrimit Evropian në Ministrinë e Brendshme.

Por nuk është kot frankofon Roland Bejko, i atribuo vetes shumë merita që nuk i kishte edhe pse ishte në poste shumë të rëndësishme ndërsa mburret dhe me faktin se ishte në ministrinë e Brendshme kur drejtojej nga Lulzim Basha, kur u mundësua dhe liberalizimi i vizave!

Sot me meritat për anëtarësim në NATO dhe liberalizim të vizave, secili nga administrata e Sali Berishës mund ta mbushë cv-në e tij, por, shqiptarët e dinë se po të mos ishte Berisha, Shqipëria do të ishte e mbyllur ashtu siç mbyllej Lulzim Basha në zyrë, si në ministrinë e Jashtme ashtu dhe atë të Brendshme, dhe nuk komunikonte me njeri!

E sa për atributet falë qenies Sali Berisha, Roland Bejko mund ti fshehë në mendjen e tij, por këtë nuk do ta bëjnë edhe shqiptarët që nuk harrojnë se sa të jetë jeta, pse Bejkos iu besuan ato poste, ka vetëm një arsye: La Francophonie!

Kur Roland Bejko ishte aq i mirë, pse Lulzim Basha nuk u kujtua ta merrte në Bashkinë Tiranë në vitin 2011, por, jo, është Sali Berisha ai i cili në vitin 2012 i beson ngritjen e Shkollës Shqiptare të Administrates Publike, ASPA, në bashkëpunim me qeverinë franceze dhe me ENA-n. Pra, jo dija dhe gjenialiteti i Bejkos, por, La Francophonie!

Dhe, sërish La Francophonie i hap rrugën Roland Bejkos që Kryeministri Sali Berisha ndonëse kishte teserën e Partisë Komuniste që sot e tund Bejko, ta emëroj Drejtor të Shkollës se Administrates Publike, ASPA. Post nga ai cili u shkarkua sapo komunisti Sali Berisha u largua nga pushteti, dhe Sigurimi i Shtetit emëroi Edi Ramën!

Frankofon proamerikan!

Frankofon arrogant, ekstremist dhe homoseksual ka në këtë dynja, por frankofon proamerikan as nuk ka parë njeri as nuk do ta shohë në të ardhmen, aq më shumë sot kur nga BE është larguar Britania e Madhe dhe Franca dalngadalë po kthehet në shtratin e humbur evropian.

Këtë po mundohet të na bindë se është Roland Bejko, sot kur askush nuk mund ta akuzon se është bedel i Edi Ramës sepse askush nuk ka asnjë lloj dëshmie, as që është kundër égalité, complémentarité, solidarité, por, që është manipulator i opinionit publik, po!

Sot Partia Demokratike nuk është në këtë gjendje vetëm pse Partinë Socialiste e drejton një i çmendur si Edi Rama, ose që arriti ti blejë ca njerëz të ligë, me para, poste familjarësh ose leje ndërtimi, as pse Saliu kishte ca sigurimsa nëpër këmbë, por, sepse themeluesit e kësaj partie, PD, ishin frankofon!

Këtu është e gjithë e keqja e vezës së prishur që krijoi këtë parti me gjithë këtë kudërmim, që nuk u interesuan për të përndjekurit dhe pronarët ndonëse i proklamonte si bërthama e partisë!

Një student shqiptar i Paris 8 dhe ENA-s, në rastin më të mirë është një shërbëtor i Frankofonisë Dega në Shqipëri!

Në rastet tjera, dorë mund të ketë Sali Berisha që si Kryeministër u angazhua përmes kanaleve të vjetra të frankofonisë për një administratë sa më efikase që ai drejtonte, ndonjë prift në rolin e misionarit që është në shërbim të shërbimit sekret francez, ose dhe ndonjë homoseksual i devotshëm që i do të mirën dylberave të tij dhe jo vetëm.

Rast tjetër nuk ka, le ta harron çdo njeri në këtë tokë, që edhe në momente deliri shkruan Paris VIII!        

Ndryshe, La Francophonie do të pushon së ekzistuari, Onésime Reclus dhe Elisée Reclus do të rrotullohen në varr, égalité, complémentarité, solidarité do jetë një moto që do ta mbulojë pluhuri në harresë, dhe Franca do ta shkelë me të dyja këmbët momentin e artë të largimit të Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian.

Dhe, do ti kthehet atij klubi të vogël të vendeve të veriut ku flitet frengjisht, meqë është Ambasada e SHBA në Paris që mund të na zgjidhë të gjitha çështjet, ashtu siç i proklamon Roland Bejko!   

Kandidat Demokrat me Çiftelinë

Askush nuk e akuzoi Roland Bejkon pse është nga Gjirokastra dhe kandidon në Tiranë dhe askush nuk i kujtoi Bejkos se a është ai që mori vetëm 2.430 vota duke akuzuar  këta demokratë që tashmë supozohet se nuk i ka nëpër këmbë, dhe ikë nga vendlindja e tij edhe pse ishte drejtues politik!

Por, kur në hapjen e fushatës, Roland Bejko, njeriu që akuzon Sali Berishën si komunist dhe pretendon se të përndjekurit politikë janë nëpërkëmbur gjatë qeverisjes demoratike, ndërsa nxjerrë Preç Zogajn për ti dhënë mesazh elektoratit nga i cili pretendon të marrë votat, zorrët duhet mbajtur me të dyja duart sepse erupcioni nga goja është i pashmangshëm.

Askush nuk pret që Roland Bejko ta ruan veten duke e imagjinuar Rudolfin, sepse nuk e bënë dot aq më shumë që dëmet e Çeftelisë as nuk mund ti imagjinoj kur i sheh sot ata të dy bashk duke pirë kafe; Por, sot, çdo shqiptar e ka të qartë që nëse partia nuk shkon tek Sigurimi, Sigurimi shkon tek partia!

Dhe, ti hapësh derën këtij Sigurimi edhe në një ekip të ngushtë zgjedhor kur përfaqëson një parti të shkërmoçur nga secili që u çua në këmbë, kjo nuk ka kurrfarë lidhje as me politikën, as me kandidimin për një kryetar bashkie dhe as me hapjen e një fushate zgjedhore, sikur vërtetë Alibeaj të jepte dorëheqjen nëse Bejko mos të pranonte kandidaturën!

Aq më shumë kur sot po konfirmohet se zgjedhjet e 14 Majit do zhvillohen edhe pa Partinë Demokratike dhe me një llum opozitar, me kryetar të PD që e përcakton KQZ, me fletëvotim pa Sali Berishën dhe sigël që e përcakton KAS dhe Kolegji Zgjedhor! Pra, do bëhej edhe pa Bejkon e lëre më pa Alibeajn!

Apo duhet të pajtohemi edhe kësaj rradhe që ta lejojmë Edi Ramën pa asnjë ofertë dhe vetëm duke sharë Sali Berishën të na thotë se sot ka festë e gjithë Shqipëria, të fitojë zgjedhjet me ndihmën e frankofonit proamerikan Roland Bejko sepse ai na paska shkuar në esfel të gomerëve; Ka vënë kufjet në vesh, shanë komunistin Sali Berisha, hap fushatën me spiunin e Sigurimit të Shtetit, Preç Zogaj, ndërsa propozuesit e tij së bashku me Lali Erin, vazhdojnë dhe këndojnë në korë këngën e njohur, të cilën, të degraduar si çdo të mirë në këtë shtet të drejtuar nga kjo kastë politike kriminale, tashmë e kanë himnizuar në rrugën e tyre drejt 14 Majit:

Bjeri çiftelisë çiftelist
Bjeri mos tu ndaltë dora
Çiftelist mor djal i ri
Sot feston Edi Rama dhe Sigurimi!